субота, 4 січня 2020 р.

перший урок

Перший урок
              З Україною в серці

                                          (веб-подорож        для учнів 5 класу)


                 
фо   Мета :формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, розширити знання учнів про державні символи України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до рідного краю.
Обладнання: презентація до уроку, карта України, роздатковий матеріал для учнів, аудіозапис Гімну України, зображення Державного Прапору і Герба України, виставка книг.

Є багато країн на землі,
В них – озера, річки і долини…
Є країни великі й малі,
А найкраща – завжди Батьківщина!

Хід заняття:
Вступне слово учителя.  
(слайд – 1)
ВчиУчитель.  Доброго дня, дорогі діти, шановні батьки! Святково та урочисто розпочався для вас новий навчальний рік. Ви вже п’ятикласники, впевнено переступили поріг середньої школи, багато чого для вас буде новим і незвичайним, саме сьогодні ми з вами почнемо писати історію нашого класу. Нехай цей початок буде успішним і вдалим, а новий навчальний рік буде плідним, радісним, цікавим для всіх учнів і принесе гарні досягнення в навчанні, сформує міцні знання.
Сьог Сьогодні перший урок після канікул. Літо й справді промайнуло як на крилах. Першого вересня зажди пригадую слова Михайла Стельмаха: «Літо збігло, як день, і з невлежаного туману вийшов синьоокий, золоточубий вересень. Він причепив до свого бриля червоний … кетяг калини й нитку бабиного літа, заглянув до нашої школи, завзято вдарив у дзвін та й пішов поміж садами в степи крутити крила вітряків».
Без      Безперечно, найбільш пам’ятними в шкільному житті кожного учня є перший та останній дні навчання. Чому так? Не дивно, адже Перше вересня – це плани, сподівання, мрії, задуми на весь навчальний рік, а свято Останнього дзвоника – це досягнення, звершення, успіхи.
   
   Кожного року ми з вами проводимо перший урок. Цей урок завжди незвичайний, тому що йдеться на ньому про найдорогоцінніше, найсвятіше, що є на Землі в кожного народу. Ми говоримо про нашу Батьківщину, адже Батьківщина – це рідні степи, лани, озера, це рідні куточки, рідна домівка та родина. Тому і не дивно, що мова піде саме про нашу славну, прекрасну, неповторну Україну.

(слайд – 2)
(відеоролик « Усе моє, все зветься Україна»)
(слайд – 3)










   
Україна – це яскравий, неповторний і такий рідний та близький нам усім світ. Шануймо її, бережімо її, тому що тільки на своїй землі ми можемо відчувати себе захищеними.

Діти, а чи знаєте ви, як за легендою українці отримали свою рідну землю?! Я пропоную вам переглянути відео і дізнатися про це.

(слайд – 4)
( Перегляд  відео «Легенда про Україну)
                                           https://youtu.be/D692Z4tJ8rg

(слайд – 5)
Учитель. Ось бачите, діти, яким скарбом ми з вами володіємо. Нам потрібно берегти, примножувати те, що маємо, аби не втратити. І сьогодні наша справа – відвойовувати і боронити власні куточки. Ми знаємо з вами, що нелегкі часи панують і зараз на Україні. Знову ворог хоче собі відірвати ласий шматок від нашої Батьківщини, але вірою і правдою боронять наші землі на сході України мужні та сміливі вояки, які прагнуть, щоб ми з вами  мали мирне небо над головою.

(слайд – 6)

На жаль, діти, війна – це не тільки радість від перемоги, але й великий біль від втрат. З початку оборони нашої Вітчизни багато  воїнів окропили рідну землю власною кров’ю. Ціна оборони рідної сторони – це життя. В душах тисяч матерів залишаються відкриті рани та біль від втрат. Тому нам, людям, що живуть на мирних територіях України, потрібно шанувати і берегти пам’ять про захисників, що ціною власного життя відвойовували кожен сантиметр нашої землі. Вшануймо їхню пам’ять хвилиною мовчання.

(Слайд – 7)
( Хвилина мовчання)

(Слайд – 8)

Учитель. Без сумніву, ми любимо нашу Батьківщину. А чи знаємо ми її куточки? Чим ми можемо пишатися? Діти, а в яких куточках України були ви?
( Діти називають місця України, які вони відвідували)
Учитель. А чим вразили вас ці місця? Чим запам’яталися?
( Учні відповідають)
Учитель. Як бачимо, Україні є чим пишатися. Кожного року ми зустрічаємо на теренах нашої держави велику кількість туристів, які знають і люблять Україну. Поважають нас як націю і  ставляться до неї шанобливо. Сьогодні ми з вами будемо подорожувати визначними місцями України, тож влаштовуйтеся зручніше, вирушаємо на екскурсію.

Під час екскурсії ми відвідаємо історико-культурні пам’ятки України, будемо говорити про найдорожчі для нас, українців, речі.

(Слайд – 9)

Бесіда за запитаннями
1.                               Які державні символи ви знаєте?
2.                               Які рослини також є символами України?
3.                               Назвіть столицю нашої країни.
4.                               Як називається головна вулиця Києва?
5.                               Чи знаєте ви ,як було засновано місто Київ?

(Слайд – 10)

(Легенда про заснування Києва).

(Слайд – 11 на фоні відео розповідь про памятник)


Вчитель. Ось ми і прибули  до столиці України міста Київ.

1.Сучасний памятник на честь засновників Києва.

Пам’ятник засновникам Києва на Дніпрі є візитівкою столиці України, що символізує її багаторічну історію. Монумент було відкрито навесні 1982 року в парку на Дніпровській набережній біля мосту Патона. Цю подію приурочено до 1 500-річчя з дня заснування Києва. Скульптурна композиція виконана у формі човна, на якому встановлені фігури братів Кия, Щека, Хорива та їх сестри Либідь — легендарних засновників Києва.
Стоїть скульптура понад самим Дніпром, і здається, що могутні хвилі гойдають човен, який прибув сюди з далекого минулого. На човні стоять, дивлячись удаль, три брати — Кий, Щек і Хорив, а поруч з ними — славетна сестра Либідь.
Кожному образу скульптор Зумів надати характеристику.
Кий — це державний муж, і тому він владним рухом показує на те місце, де буде споруджено місто. Хорив — будівничий, у руках він тримає сокиру. Щек — видатний полководець. Лук та стріли в його руках свідчать, що він не дозволить ворогам наступати на їхнє місто.
Скульптуру видно навіть здалеку. І, незважаючи на великі розміри, композиція виглядає легко й красиво. Бо створив її справжній майстер — Василь Захарович Бородай.
 Біля підніжжя — організовано невеликий басейн. У столичних молодят існує традиція у день одруження приїжджати до пам’ятника засновникам Києва й закидати човен квітами на щастя. Вже склалося таке повір’я, що пара повинна стати спиною до монумента й через голову закинути букет у човен. Якщо попадання влучне, значить сімейне життя складеться.

(Слайд – 12)

2      Софія Київська. До ХІ ст. на місці теперішньої Софійської площі було  «поле поза градом», де багато разів билися на смерть наші предки з кочівниками, які прагнули заволодіти заможним містом. Як стверджує літописець, на пам’ять про одну з таких перемог у 1017 році великий князь Ярослав Мудрий заклав Софійський собор, присвячений премудрості Божій.
     
(Слайд –13)

3.      Києво –Печерська Лавра. Один із найдавніших на Русі православних монастирів – Києво-Печерську Лавру – було засновано в середині ХІ ст. монахом Антонієм у печерах на кручах правого берегу Дніпра, неподалік від заміської княжої резиденції у селі Берестове. Згодом дана обитель стала центром поширення та утвердження християнства у Київській державі, а також освіти й культури в усьому слов’янському світі. З нею пов’язано початковий період літописання. Тут мешкали і працювали видатні письменники, художники, лікарі, будівельники.


(Слайд – 14)

Вчитель. Наша подорож триває. Неоціненним скарбом кожного народу є мова. Мова – це великий подарунок природи. Наш народ створював мову віками і витворив одну з найбагатших і найпрекрасніших словянських мов. Наша мова друга за мелодійністю після італійської, а українська пісня – це перлина мелодійності мови.

(Слайд – 15)

(відеоролик цікаві факти про українську мову)

(Слайд – 16)

Вчитель. Тим часом ми добралися до острова Хортиця – краю козацької звитяги.

Тут луки наші тліють і щити,

Тут шрами віковічної руїни,

Мені, здається, Хортице, що ти –

Завмерле серце рідної Вкраїни!

(Слайд – 17)=(відеоролик про ЗС)

(Слайд – 18)

Вчитель. Діти, а чи любите ви відгадувати загадки? Тоді наступна сторінка нашої веб-подорожі : «Загадки»


1. У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без ... (Батьківщини)

2.На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті
І скажу, до речі, ще й талановиті.
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші складають.
Про ліси і гори, і про синє море,
Про людей і квіти, то скажіть же, діти,
Що це за країна? ( Наша славна Україна!)

3.                               Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були,

Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести. (Археолог)

4.                               В мене є великий хист:
Я співаю, як артист.
Спів той радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловей)

5. Сплелися у коло
Усі квіточки з поля.
Барвисті, духмяні,
В стрічках шовковистих.
І кличе в танок Український… (Вінок)

Вчитель. Продовжуємо нашу екскурсію. Є в Україні куточок, краса якого відома у всій Європі – дендрологічний парк Софіївка.
(Слайд – 19)
У старовинному місті Умань, що розташоване в Черкаській області, знаходиться одна з найвизначніших пам’яток ландшафтного мистецтва в Європі – Національний дендрологічний парк Софіївка.
(Слайд –20)

Парк було засновано магнатом Потоцьким в 1796 році. Аби задовольнити примхи молодої красуні дружини Софії, граф вирішив відтворити тут, на безлюдній околиці Умані, природу та міфи Стародавньої Еллади – батьківщини гречанки Софії. Одне залишається незаперечним – за серце цієї жінки боролись найвпливовіші чоловіки того часу, які були готові на все заради прихильності красуні.
Кажуть, любов здатна творити чудеса. У цьому не виникає сумнівів, коли перед твоїм поглядом відкривається уманська Софіївка – дивовижний рукотворний сад, в якому переплелись казка та реальність, легенди, міфи та щось вічне, невловиме та загадкове…
Зайшовши в Софіївський парк, що простягнувся на 179,2 гектари, можна зустріти безліч статуй давньогрецьких богів (Слайд – 21)
, мислителів та героїв (Сократ, Аристотель, Еврипід, Гомер, Паріс, Орфей та багато інших).
Є тут і амфітеатр(Слайд – 22)
, і Єлисейські поля(Слайд – 23)
, і головна прикраса – фонтан Змія, (Слайд – 24)
 що встановлений посередині Нижнього озера. З широко розкритої пащі хижої рептилії піднімається стовп води висотою майже 20 метрів! Це справді неймовірне видовище, позмагатися з яким під силу ще одному природному чуду парку – великому водоспаду, що розташований на висоті 18 метрів над землею, і стікає в мальовниче спокійне озеро, в якому можна зустріти білих лебедів.
А ось найбільш романтичним закутком парку можна назвати затишний «Острів кохання», (Слайд – 25)
 що розмістився на Верхньому озері. Офіційна назва острова «Анти-Цирцея» добре знайома любителям давньогрецьких міфів. Богиня Цирцея була могутньою чарівницею, яка в гніві перетворила всіх супутників Одіссея, котрий котрий дістався берегів її острова, на свиней. Давньогрецький бог зміг не тільки зламати 43 могутні чари, але і підкорити серце гордої богині, з якою вони провели незабутній романтичний рік на усамітненому острові.
Парк Софіївка оточений атмосферою містики, таємничості та романтики.
Згідно наказу Потоцького, при вході до однієї з печер було написано: (Слайд – 26)
 «Забудь про біди та прийми вічне щастя. Якщо ти щасливий, то стань ще щасливіше». Згідно повір’ю, кожен, хто зайде до печери, забуде про горе на незгоди. Люди вірять в ці пророчі слова, тому прозвали це місце «Печера Щастя».
Романтична історія створення національного дендрологічного парку залишила по собі безліч загадкових міфів та легенд:
(Слайд –27)

Туристи, спускаючись по річці, просять човняра починати маршрут з кінця – згідно давньогрецьких міфів, початок ріки – це життя, а кінець – смерть. Розпочинаючи шлях з кінця ріки, ви повертаєтесь до життя, залишивши позаду всі незгоди та переживання.
(Слайд –28)
Якщо побувати біля Венери і випити води з її джерела, тіло покинуть всі недуги та хвороби.

(Слайд –29)
У людини, на котру не впаде жодна краплина води під час проходу під Великим водоспадом, здійсниться найзаповітніша мрія.
(Слайд –30)
Можна з упевненістю сказати, що Софіївка – уманське диво, яке варто відвідати хоча би раз у житті, щоб поринути у загадковий світ любові, містики та давнього світу.

(Слайд –31;32)

Вчитель. А щоб дістатися до наступної зупинки нашої подорожі потрібно пройти лабіринт. Якщо правильно пройдете лабіринт, то дізнаєтеся, що потрібно берегти і шанувати.
(Слайд –33)

Вчитель. Тепер ми прибули у надзвичайне місто, що стоїть на камені. Можливо, хто вже відгадав, як воно називається? (Камянець-Подільський).
(Слайд –34)

1.Кам’янець-Подільський – місто, що зберегло дух середньовіччя. Кам'янець-Подільська фортеця входить до 7 чудес України.
(Слайд –35)

 2.Замковий (Турецький) міст - належить до пам'яток архітектури XVII століття, при своїй попередній побудові виглядав високим п’ятиарочним мостом і був такий вузький, що дві підводи не могли між собою розминутися. Проїзд по мосту контролювався баштами та напівбаштами. За панування турків міст було розширено та обмуровано тесаним каменем, через що отримав назву Турецький, а башти знищено. 

(Слайд – 36)

4.Кафедральний костьол Петра і Павла - пам’ятка архітектури ХV-ХІХ століття. За часів турецького панування на згадку залишився прибудований мінарет із Мадонною, яка стоїть над півмісяцем і освічує золотими зайчиками старе місто.

(Слайд – 37)

 6.Каньйон - має виняткову цінність як витвір природи з рідкісною флорою та фауною. Історія існування охоплює понад два мільйони років. Сорокаметрова висота та сто вісімдесят метрів шириною, він повністю оточує старе місто, створюючи тим самим природній бар’єр і оборонний щит Кам’янця. 

Вчитель. Наступна зупинка буде в місці не менш цікавому, а поки що давайте звернемось до народної скарбнички і пригадаємо прислівя.

(Слайд – 38)

Гра «Закінчи прислівя»
(Слайд – 39 на фоні відео – розповідь про Хотинську фортецю)

Вчитель. Про волелюбність та непокірність українського народу свідчать наші історичні памятки. Однією із них є фортеця в місці Хотин.
Хотин – містечко Чернівецькій області. Саме тут знаходиться Державний історико-архітектурний заповідник Хотинська фортеця – найцінніша віха національної пам’яті українського народу, яка притягує з усього світу туристів немов магнітом.
Побудований століття тому над Дністром, Хортинський замок, наче німий страж, зберігає в своїх стінах безліч легенд.
Стіни Хотинської фортеці послужили декораціями для зйомок більш ніж десяти художніх фільмів, серед яких «Д’Артаньян і три мушкетери», «Тарас Бульба», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Чорна стріла».
·                                   Драматична історія свідчить, що спочатку в фортеці не було колодязя. За часів турецької облоги, гарнізон козаків знемагав від спраги. Одна дівчина вирішила спуститися до річки і наповнити глечик водою. Коли вона поверталася назад, ворожа стріла вразила її, але безіменна героїня змогла піднятися на фортечну стіну, доставивши живлющу вологу воїнам. Передавши глечик до рук захисників, дівчина впала без духу.
·                                   Багато цікавих фактів пов’язано з османською епохою. Подейкують, що у свій час в замку були ув’язненні 30 дівчат – гарем турецького султана.
·                                   На одній зі стін можна побачити велику пляму. Легенди свідчать, що пляма з’явилася в тому місці, де була замурована людина.
·                                   Також на стінах можна побачити християнські символи, які за легендою оберігали Хотинську фортецю та її захисників.
·                                   Сьогодні багато хто намагається відшукати таємний підземний хід від Хотина до Кам’янець-Подільської фортеці.
·                                   Хотинський замок, його стіни та легенди зачаровують кожного, хто хоч раз увійде у ворота цього пам’ятника архітектури.
(Слайд – 40)
Наша подорож наближається до завершення. Для того, щоб усе, що сьогодні побачили, що нового почули і про що говорили, а , можливо і не встигли пригадати, проведемо таку гру
(Гра «Я знаю  Україну»)

Учитель. Отже перевіримо ваші знання про Україну.

Питання для гри:

1.                               Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються на Великдень. (Писанка)
2.                               Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Великоднем як засіб від злих сил. (Верба)
3.                               Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)
4.                               Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (Тополя)
5.                               Чим прикрашають голову українські дівчата? (Вінок)
6.                               Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)
7.                               Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? (Запорозька Січ)
8.                               Який із найдревніших знаків є Малим Державним Гербом України? (Тризуб)
9.                               Автор слів Гімну України. (П. Чубинський)
10.                          Яка назва Гімну України? («Ще не вмерла України»)
11.                          Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)
12.                          Як називається Основний Закон України? (Конституція)
13.                          Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)
14.                          Які кольори Державного прапора України? (Синій, жовтий)
15.                          Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)
16.                          Назвіть велике зібрання творів Т. Шевченка. («Кобзар»)
17.                          Назвіть композитора, який поклав вірші Павла Чубинського, що стали гімном, на музику? (Михайло Вербицький)
18.                          Що означає слово «козак»? (Вільна ,незалежна людина)

Учитель. Отже, є чим пишатися. І багато ми знаємо про нашу державу. Залишається нам, теперішнім і прийдешнім поколінням, зберігати та примножувати дорогоцінні скарби нашої неньки України.

(Слайд – 41)

Україна – наша рідна земля. Земля краси, вишуканості та тендітності. Земля, що зігріває нашу душу теплом та відчуттям рідного дому. Плекаймо її, бережімо її, примножуймо її надбання, будьмо гідними громадянами своєї Вітчизни. Нехай в кожному пломеніє непоборний вогник любові до своєї Батьківщини.
Перегляд відеокліпу пісні «Де така ще є земля…» . (Слайд –42)












































Немає коментарів:

Дописати коментар